Vykurovanie s klimatizáciou v byte

V praxi sa veľakrát stretávame s otázkou, či sa dá s klimatizáciou aj kúriť. Vo väčšine prípadov túto otázku dostávame od zákazníkov, ktorí si klimatizáciu prioritne zaobstarávajú pre vychladenie bytu. Táto otázka vôbec nie je „od veci“. A o tomto prípade je článok.

V meste Senica a širokom okolí je ohromné množstvo bytových domov, ktoré sú vykurované centrálne z kotolne. Sezóna chladenia sa končí približne okolo septembra a vykurovacia sezóna začína kľudne až v novembri. Vždy ide o aktuálne počasie v danom roku.

Čo sa týka začatia vykurovacej sezóny, tak musia byť splnené dve jednoduché podmienky:

  1. priemerná denná vonkajšia teplota klesne pod 13°C na minimálne dva dni po sebe a 
  2. predpoveď počasia nenasvedčuje tomu, že by malo prísť oteplenie.

V tomto „hluchom“ období, kedy už nie je potreba chladiť a zároveň teplárne ešte nerozhodli, že je potrebné kúriť, môže určitá časť obyvateľstva pociťovať hlavne v noci, či začiatkom dňa v byte chlad. Nakoľko obyvatelia nemôžu sami rozhodnúť o tom, či začnú kúriť radiátory, je ich jedinou možnosťou zaobstarať si akýkoľvek ohrievač. Na výber majú z viacerých možností ako sú elektrické vzduchové ohrievače, elektrické radiátory, infračervené žiariče, či menej obvyklé biokrby a pod. A tu sa naskytuje ďalšie významné využitie pre klimatizáciu.

Dnešné moderné klimatizačné zariadenia určené do bytov či kancelárií, prakticky všetky, vedia vykurovať. A to v porovnaní s elektrickým vzduchovým ohrievačom, elektrickým radiátorom a infračerveným ohrievačom asi 3-4 krát efektívnejšie. To znamená, že oproti nim má klimatizácia pri vykurovaní asi 3-4 krát menšiu spotrebu elektrickej energie.

Princíp spočíva v tom, že klimatizácia funguje ako „tepelné čerpadlo“. Je to technický termín, ktorému nie každý porozumie. V reči bežného užívateľa to znamená to, že klimatizácia predstavuje celok skladajúci sa z vonkajšej a vnútornej jednotky, kde sú tieto jednotky prepojené medeným potrubím. Toto potrubie je naplnené špeciálnym plynom, ktoré prenáša teplo z vnútra smerom von (pri chladení) a z vonku smerom do vnútra (pri kúrení). Kolobeh tohto plynu zabezpečuje kompresor vo vonkajšej jednotke.

Na rozdiel od elektrických ohrievačov, kde jediným vstupným zdrojom tepla je premena elektrickej energie na tepelnú najčastejšie pomocou odporového drôtu, v klimatizácii je vstupným zdrojom tepla energia obsiahnutá vo veľkom objeme vonkajšieho vzduchu, z ktorého je toto teplo odobraté a odovzdané do systému. Aj keď má vonkajší vzduch teplotu napr. -10°C stále má energiu, ktorá sa mu dá odobrať. Toto nám zabezpečuje kompresor a tepelné výmenníky vo vonkajšej a vnútornej jednotke. Kvalitou prevedenia kompresora a v druhom rade aj samotnej klimatizácie sa dosahujú energetické účinnosti A+A+++.

Keďže v tomto prípade je potrebná elektrická energia len na chod kompresora, je jej spotreba naozaj 3-4 krát nižšia oproti elektrickým ohrievačom. Vždy táto účinnosť závisí od teploty vonkajšieho vzduchu a technického prevedenia klimatizácie.

Preto sa netreba báť, že ak má klimatizácia tepelný výkon 4 kW bude aj spotreba elektrickej energia taká vysoká. Tá sa pri tomto výkone bude pohybovať okolo 1,2 kW.

Takže sa netreba báť, ak už s klimatizáciou v lete chladíte, nie je finančne náročný problém si s ňou v prechodnom období, či v zime, prikúriť.