Nepríjemný prievan z klimatizácie

Nepríjemný prievan z klimatizácie

Veľmi často sa v praxi stretávame s požiadavkou od zákazníkov pre inštaláciu klimatizácie do spálne alebo do kancelárií, kde sa na relatívne malom priestore tlačí veľa ľudí. Toto sú špecifické situácie, ktoré si vyžadujú veľkú pozornosť pri návrhu vhodnej klimatizačnej jednotky.

V prvom prípade, spálni, sú dve možnosti riešenia. Buď zvolíme klasickú nástennú jednotku, ktorá by v žiadnom prípade nemala smerovať na posteľ, resp. by nemala byť umiestnená oproti posteli. Ak už nie je iné vhodné miesto, umiestňujeme ju nad čelo postele, vhodnejšie na ľavú alebo pravú stranu, kedy sa prúd vzduchu dá ešte dobre usmerniť vľavo, resp. vpravo natočením lamiel.

Čo ak práve nie je iná možnosť než umiestniť klimatizáciu oproti posteli? V prípade klasickej klimatizácie sa nevyhneme problému ofukovania nôh spiacich ľudí. Výrobcovia klimatizácií však nespia a v roku 2017 prišiel na trh výrobca Samsung s technológiou WindFree. Tzv. bezprievanové chladenie.

Klimatizácia v normálnom režime funguje ako klasická nástenná jednotka, čiže ventilátorom fúka zospodu schladený vzduch. Čo je však špeciálne, je režim WindFree. Telo nástennej jednotky je prešpikované 21.000 mikrootvormi, cez ktoré klimatizácia v tomto režime (kedy sa výfukový otvor úplne zatvorí) tlačí schladený vzduch do priestoru a tento len padá k zemi. Tým je zabránené priamemu ofukovaniu okolitých ľudí, či predmetov. Tento režim je čisto len na dochladzovanie, čiže je nutné najprv priestor vychladiť bežným spôsobom a potom zapnúť režim WindFree. Klimatizácie už majú režimy, ktoré tento proces zautomatizujú.


V prípade kancelárskych priestorov je možné využiť ponuku kazetových klimatizácií, ktoré sa umiestňujú do kazetových stropov, či podhľadov. Takisto majú možnosť prevedenia WindFree, kedy je zabránené priamemu prúdu vzduchu vystupovať z klimatizácie. To umožňuje umiestniť klimatizáciu aj do priestorov s nižšou výškou stropu kedy pocit chladu bude pre sediacich ľudí minimálny, až žiadny. Veľmi veľa krát sa stretávame s nespokojnosťou zamestnancov, kedy polovica ľudí chce v priestore chladiť a polovica nie (či už s argumentami, že na nich klimatizácia priamo fúka, alebo sú z nej chorí, apod.). Týmto riešením vieme poskytnúť viac spokojnosti zamestnancom, ktorí budú mať vytvorené ideálne klimatické podmienky pre prácu v kancelárii a tým zvýšiť ich produkciu.