Ako vybrať najvhodnejšiu klimatizáciu do domu či bytu?

Ako vybrať najvhodnejšiu klimatizáciu do domu či bytu?

Klimatizácia nám od začiatku jara až do konca leta vie zabezpečiť doma príjemné prostredie schladením priestoru na požadovanú teplotu. Ruka v ruke s ochladzovaním ide aj zníženie relatívnej vlhkosti vzduchu, čím sa podmienky ešte zlepšia. Prípadne nám vie klimatizácia v zime prikúriť. To však nie je všetko, na čo sa pri výbere správnej klimatizácie zamerať.

Každý výrobca klimatizácií má v ponuke zväčša minimálne tri modelové rady. Od základného modelu, cez strednú triedu, až po prémiové klimatizácie, ktoré ponúkajú najviac možností.

Čo sa týka výberu klimatizácie do obývacej izby či spálne, je potrebné dôkladne zvážiť parametre ako hlučnosť a možnosti regulácie rýchlosti ventilátora vnútornej jednotky.

Väčšinou pri základných modeloch je hlučnosť vyššia a nie je možné na klimatizácii nastaviť tzv. tichý režim. Nazývaný aj ako útlmový, či nočný, kedy ventilátor vnútornej jednotky ide len na minimálne obrátky a takisto sa zníži aj výkon kompresora vo vonkajšej jednotke, aby nedochádzalo k rušeniu okolia. V základe tieto klimatizácie nemajú ani pokročilejšiu filtráciu vzduchu. Preto sú tieto zariadenia vhodnejšie do kancelárií, a iných, menej náročných, priestorov. Typicky sú v en. triede A+.


Stredná trieda už má predchádzajúce parametre vyriešené. Zväčša majú rozmerovo väčšiu konštrukciu, tým pádom väčší ventilátor môže ísť na menšie obrátky a tým pádom klesá hlučnosť. Tichý, či dokonca bezprievanový režim je štandard. Navyše sú tieto klimatizácie väčšinou vybavené časovačmi zapnutia/vypnutia i ovládaním cez Wifi. Bežným u tejto triedy klimatizácie je aj pokročilejšia filtrácia vzduchu použitím rôznych antibakteriálnych filtrov, filtrov malých častíc, prípadne pachových filtrov. Preto sa stáva stredná trieda ideálnou voľbou do obytných priestorov a spální. Spotreba el. energie je oveľa nižšia, bežne v en. triede A++.

Prémiová trieda klimatizácií ponúka okrem možností strednej triedy vždy niečo naviac. Príkladom môže byť pokročilá filtrácia vzduchu spolu s čističkou najmenších častíc nachádzajúcich sa vo vzduchu ako napríklad peľ, baktérie, vírusy a pod. Bežný je ionizátor, ktorý prispieva ku skvalitneniu vzduchu v miestnosti. Spotreba el. energie je minimálna, niektoré zariadenia prémiovej triedy sú v en. triede A+++. Možnosti nastavenia parametrov sú najširšie. Je možné nastaviť týždenný plán chodu klimatizácie, diaľkovým ovládačom sú nastaviteľné horizontálne i vertikálne lamely, prípadne temperačná teplotna na 8°C. Už záleží na ponuke konkrétneho výrobcu, ale veľa ich už ponúka v najvyššej triede možnosť pripojiť klimatizácie na inteligentnú zbernicu domu, kedy sa klimatizácia stáva súčasťou jedného celku technológií a vie spolu s nimi spolupracovať.

Triedu a výkon klimatizácie je vždy najlepšie konzultovať s odbornou montážnou firmou, ktorá navrhne klimatizáciu presne na potreby zákazníka.